Orgazma giden yolda kadın cinselliğinin evreleri

Orgazma giden yolda kadın cinselliğinin evreleri

Masters ve Johnson yaptıkları çalışmalarda kadında cinsel uyarılmayla başlayan ve orgazm ile sonuçlanan sürecin 4 farklı aşamaya bölünebileceğini saptamışlardır . Sebep normal cinsel işlevlerin anlaşılması , gerekse cinsel işlev bozukluklarının sınırlarının çizilebilmesi açısından bu evreleme kendini tanışmak talep eden bir bayanın meydana geldiği civarı , konuyla alakadar olan diğer bireylerin de faydalanabileceği tam olarak veriler içermektedir .

Bu evrelemeye yönelik kadın seks anında aşağıdaki evrelerden geçe

Bu aşamalar kadında ve erkekte epeyce benzerdir . Her bir aşamanın aynı ritimde devam etme müddeti kadından kadına belirgin farklılıklar gösterebilir ve birbirini ardı ardına izleyen bu evrelerden biri yaşanmadan diğerine geçiş olamayacağı onay edilir .

Bu evre cinsellik dürtüsünün kişide cinselliği hayata gereksinimi ortaya çıkarmasıyla başlar . Kişide afaki ya da hakikat uyaranlar cinsellik arzusunu ortaya çıkarmıştır . Kadın fizyolojik ( partneri ya da bizzat açısından doğruca uyarılma ) ya da ruhsal ( görüntü , düşsel ve gibi uyaranlarla uyarılma ) olarak uyarıldığında ortaya çıkan cinsellik hayata arzusuyla başlayan evredir .

Cinsellik arzusu ortaya çıktığında şayet bu arzu engellenmezse bütün bedende cinselliğe hazırlık amaçlı farklılıklar başlar . Bayanın vajinal salgıları cinsel uyaranın başlamasıyla saniyeler içerisinde belirgin olarak artar , vajina girişindeki Bartholin salgı bezleri hizmete geçer . Klitoris ve dudaklarda büyüme ve şişme , göğüs kısmında ve memelerde kızarma ortaya çıkar . Vajina uzar ve genişler , harici dudaklar birbirinden uzaklaşır , rahim (döl yatağı) yükselir .

Genital sistemdeki bu değişikliklerin evrensel maksadı bayanın bedensel olarak cinsel ilişkiye hazırlanmasını sağlamaktır .

Kadında bu merhalede kalp atışları hızlanır ve solunum sayısı artar , kan basıncı yükselir . Bedendeki adele grupları kasılmaya başlar . Memeler ve meme uçları da büyüyerek ek olarak belirgin duruma gelir . Bir Takım bayanlarda yüzde , boyunda ve göğüste kızarmalar ortaya çıkar .

Yorum yapın