Cinsellik arzusu ortaya çıktıgı zaman

Cinsellik arzusu ortaya çıktıgı zaman

Erkekte uyarılma evresi penisin ereksiyonu ( sertleşmesi ) halinde gerçekleşir .

Uyarılma aşamasının basit maksadı bayanın bedensel olarak cinsel ilişkiye hazırlanmasını sağlamaktır . Genital bölgedeki bu değişikliklerin hepsi alanda kan akımının bariz bir biçimde çoğalması sonucu olarak belirir .

Bu merhalede cinsel gerginlik ve erotik hisler yoğunlaşır . Cilt değişiklikleri daha bariz duruma gelir , memeler ve meme uçları fazladan dikleşir . Dudaklar da fazladan şişerek koyu kırmızı bir nitelik alırlar . Vajinanın aşağı 1/3’lük kısmı şişip kalınlaşarak ” orgazmik platform ” isimli yapıyı meydana getirir . Rahim (döl Yatağı) (döl Yatağı) tümüyle yukarıya çıkmıştır . Vajinanın üst bölümünde genişleme ve uzama belirir .

Yeterli uyaran olduğunda bu aşama orgazmla nihai bulur .

Erkekte plato aşamasında penisten duru ve kaygan bir sıvı/akışkan gelir . Bu sıvının içerisinde az sayıda işlek sperm bulunabileceğinden bayanın adam boşalmadan bile ( ” geriye çekme ” yönteminde olduğun benzeri ) hamile kalması olanak dahilindedir .

Plato evresi cinsel ilişkinin en etkin dönemlerinden biridir ve uyarılmayla başlayan cinsellik dürtüsü ve izleyen cinsellik dışavurumu ( bizzat kendini tatmin ya da seks ) bu aşamanın nihayetinde orgazmla sonuçlanır .

Plato aşamasının dıştan gözlenebilen en mühim özelliği orgazm safhasına yaklaşıldıkça bir evvelki merhalede büyümüş meydana gelen klitorisin küçülme eğilimi göstermesidir . Plato aşamasının sonlarına gelindiğinde klitoris özgün boyutunun yarısına civarı küçülebilir . Bu küçülme , orgazmın yaklaştığını gösteren mühim bulgulardan biridir . Bu aşamanın müddeti kadından kadına , üstelik bazen benzer kadında bir cinsel eylemden diğerine bariz değişiklikler gösterebilir .

Orgazm evresi , evvelki evrelerde ” çoğalmış meydana gelen gerginliğin boşaltılması ” halinde tarif edilebilir . Orgazm anında vajina , perine , anüs ve orgazmik platformda bulunan kaslardan kaslarda istemsiz ve kuvvetli kasılmalar belirir . Bu kasılmalar aşağı yukarıya 0 . 8’er saniyelik aralıklarla ortaya çıkarlar ve toplamında 4 saniye civarı kısa sürebilecekleri benzeri , 15 saniye civarı uzunca da sürebilirler . Kasılmalara vajinanın hepten genişleyerek boyunun uzaması eşlik eder ve nihai rahimde de kasılmalar belirir . Rahim (döl Yatağı) (döl Yatağı) kasılmaları bir takım bayanlar aracılığıyla bariz biçimde hissedilirler .

Yukarıda bahsedilen kasılmalar bayanın orgazm duygusu yaşamasını olanağı olanağı sağlar .

Orgazm oluştuğunda cilt kızarıklığı en üst seviyeye ulaşır . Bayanın surat adaleleri da kasılır ve acı çekiyormuş benzeri bir görünüm talep edebilir .

Orgazm anında kadın vücudu öyle ki ” kaskatı kesilir ” . Kalp hızı , solunum hızı ve kan basıncı fazla fazla yüksek seyretmeye devam ederler . Bayanların çoğu bu süreçte bel bölümünde , ” beyinlerinde ” ve genital bölgelerinde değişik bir karıncalanma hissinden bahsetmişlerdir .

Orgazm sonrasında erkeklerde meydana gelen refrakter periyod ( cinsel uyaranlara kayıtsız kalınan , başka bir deyişle yepyeni bir cinsel ilişkiye başlamanın muhtemel meydana gelmediği aşama ) çocuk erkeklerde bir kaç dk sürerken , daha ileri yaş grubundaki birden çok saate civarı çıkabilir . Bu süre kişiler arası bariz değişiklikler gösterebilir .

Kadınlarda çoğunlukla refrakter peryod yoktur ya da çok kısadır ve bayanlar ardı ardına sık sık orgazm olabilirler .

Kadınların yalızca az kısmı vajinal yöntemle orgazm olabilmektedir . Pekçok kadında , orgazma erişmek amacıyla doğruca klitoris ikazı lazımdır .

Orgazmla beraber uyarılma aşamasında biriken bütün gerginlik kaybolur . Birey beyinden orgazm anında salgılanan endorfinlerin ( ” mutlu olmak hormonları ” ) tesiriyle gevşer ve kendini sıkı hisseder . Takiben uyarılma aşamasında ortaya çıkan değişikliklerin hepsi ” çözülerek ” geriye döner . Bütün bu geriye dönüş zamanı 5 belediye 10 dk sürer . Hal aşamasında bütün değişiklikler geriye döner . Bayanların çoğunda orgazm sonrasında klitoris ve meme uçları hassaslaşır ve ağrıya duyarlı duruma gelir .

Yorum yapın